Mówiąc o mleku mamy na myśli przede wszystkim świeże, naturalne mleko od krowy, a nie produkt z supermarketu. Jest to kluczowe zagadnienie. Świeże mleko od krowy jest bardzo smaczne i pełne wartości odżywczych. Dawniej, gdy karmiącej matce brakowało pokarmu i jeszcze nie wynaleziono mieszanek dla niemowląt, dzieciom dawano rozcieńczone mleko od krowy jako pożywienie. Oprócz wartości odżywczych w mleku jest również obecna energia matczynej miłości. Jednak ilość zażywanego nabiału należy ocenić w trybie indywidualnym. Dla przykładu, gdy człowiek o konstytucji ciała kapha zażywa dużo mleka (zwłaszcza zimnego), przyczynia się to do powstawania zbędnego śluzu w organizmie, co z kolei prowadzi do zapalenia gardła czy zatoki , jak również może przyczyniać się do wzrostu wagi. Mleko jest bardzo wskazane dla ludzi o konstytucji ciała pita i vata (oczywiście mówimy o mleku spożywanym w rozsądnych ilościach, zwłaszcza jeśli dodamy do niego odpowiednie przyprawy). Medycyna wschodnia, włączając w to Ajurwedę, zaleca zrównoważone użycie produktów mlecznych (zakłada się, że spożywane mleko nie podlegało procesom przemysłowej obróbki, takim jak pasteryzacja i jest całkowicie naturalne i organiczne. Dodatkowo zaleca się stosowanie mleka z przyprawami, które pomagają je przetrawić).
Według Ajurwedy mleko wywiera bardzo korzystny wpływ na człowieka, gdyż ulepsza ono strukturę mózgu i napełnia ciało energią błogości (satwy). Około 50% procent różnych receptur ajurwedycznych zawiera w sobie nabiał.
Jednak należy pamiętać o tym, że mleko powinno być naturalne, bez jakichkolwiek sztucznych dodatków. Krowy powinny być wypasana na pastwiskach, a nie tak, jak to się dzieje obecnie, gdy są one zamykane w obozach koncentracyjnych, gdzie są napompowywane chemikaliami i są zmuszane do życia w piekielnych warunkach.
Dobre mleko jest dostępne dla ludzi żyjących na gospodarstwie rolnym albo w wypadku, gdy znacie kogoś, kto posiada krowę.
Leczenie na bazie Ajurwedy to przede wszystkim harmonijne zastosowanie fitoterapii i diety, które stanowią nierozerwalną całość. Leczenie jest najbardziej efektywne wtedy, gdy stosuje się holistyczne podejście do klienta. Posiłki odżywiają ciało, a zioła oraz przyprawy głęboko oddziałują na tkanki oraz organy, odżywiając je na poziomie bardziej subtelnym.
Wartości odżywcze zawarte w ziołach i przyprawach wzmagają się przy połączeniu ze słodkim smakiem zawartym w mleku, maśle ghee (wytapianym krowim maśle) oraz w nierafinowanym cukrze.
Klasyczna metoda wywaru mlecznego w Ajurwedzie wygląda następująco: jedna część ziół lub przypraw, 8 część mleka oraz 32 części wody. Mieszanka ta jest następnie gotowana na wolnym ogniu do momentu aż cała woda nie wyparuje. Oczywiście, można wziąć mniejszą ilość wody albo gotować bez dodatku wody, jednak w takim przypadku przyprawy powinny być w formie sproszkowanej.
Niektóre porady
- Mleko spożywane w południe odżywia oraz działa w podobny sposób jak tonik i afrodyzjak. Stymuluje soki trawienne, zwiększa apetyt, dodaje sił, harmonizuje i uspakaja konstytucję ciała kapha, ułatwia problemy z oddawaniem moczu.
- Mleko spożywane rano dodaje sił, wzmacnia ciało, podtrzymuje siłę ognia trawienia.
- Mleko spożywane wieczorem uspokaja wszystkie trzy dosze, a w przypadku dzieci zwiększa ich siły życiowe, polepsza wzrok. U ludzi w starszym wieku zwiększa tkanki reprodukcyjne, leczy wyczerpanie oraz inne schorzenia.
- Gdy zażywamy mleko wieczorem, należy unikać kładzenia się spać od razu po wypiciu mleka. Takie przyzwyczajenia skracają długość życia. Również nie należy zażywać mleka od razu po kolacji, gdyż utrudnia to trawienie posiłku.
Krótki opis wzajemnego oddziaływania mleka oraz niektórych przypraw
Szafran – jest inaczej zwany królem wszystkich przypraw. Zastosowanie szafranu pomaga w trawieniu nabiału nawet tym, którzy mają trudności z trawieniem. Z pomocą szafranu można polepszyć kolor twarzy, oczyścić i wzmocnić organizm, wyzbyć się żółci z organizmu, wzmocnić pamięć oraz przedłużyć młodość. Jednak należy uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy niekiedy próbują sprzedać kurkumę (turmeric) zamiast szafranu. Szafran charakteryzuje się czerwonawym kolorem i składa się z małych pręcików. Jest to mieszanka wysuszonych pręcików krokusa, które zawsze zachowują jaskrawy, żółto – pomarańczowy kolor. Szafran zbiera się zawsze o suchej porze dnia, w ciągu jednej godziny, pomiędzy 10 a 11 godziną rano. Zbiera się go tylko ręcznie, właśnie dlatego jest taki drogi.
Chcąc polepszyć pracę serca, systemu nerwowego oraz układu oddechowego należy pić mleko z szafranem. Szafran również pomaga w wyzbyciu się obrzęków pod oczami.
Cynamon – ogrzewa ciało i posiada efekt tonizujący. Najlepiej jest kupować cynamon w pałkach (nie w proszku), bo bardzo często cynamon jest również fałszowany. Stabilizuje on pracę układu trawiennego, wątroby, nerek, woreczka żółciowego. Pasuje do użycia przez ludzi o każdej konstytucji ciała (vata, pitta i kapha).
Gałka muszkatołowa – wzmacnia pamięć, zwalcza ból głowy oraz bezsenność. Jest to jeden z najlepszych środków na uspokojenie umysłu. Chcąc wzmocnić swój sen należy przed snem wypić szklankę mleka z około 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej. Jednak należy uważać – przesadne użycie gałki muszkatołowej otępia umysł.
Fenhel/koper włoski – pasuje dla każdej konstytucji ciała, wzmacnia siły trawienne organizmu.
Pomaga w przypadkach meteoryzmu, posiada lekki efekt moczopędny.
Mleko z kardamonem (1 łyżeczka, albo 2-3 ziarenka kardamonu) – neutralizuje właściwości mleka, które powodują wytwarzanie zbędnego śluzu w organizmie; wspomaga właściwy, głęboki sen, zwalcza depresje, stymuluje pracę mózgu. Kardamon ma naturę satwiczną i jest szczególnie zalecany dla otworzenia i zmiękczenia przepływu prany (energii) w ciele.
Mleko z kurkumą (1 łyżeczka albo 1/4 łyżeczki proszku kurkumy) – oczyszcza krew oraz wątrobę, przyczynia się do pięknego wyglądu skóry.
Fragment siódmego wydania czasopisma Rami Bleckt “Dziękczynienie”
Leave a Comment