Sekrety kobiecej natury. Umysł. Emocje. Księżyc – Jogini Shambhavi

Księżyc reprezentuje sattwa gunę, czystość umysłu i świadomości. Gdy Księżyc jest w jakikolwiek sposób aspektowany albo gdy jego położenie w horoskopie nie jest najlepsze, to ma to również swoje odzwierciedlenie w horoskopie człowieka i wpływa na czystość i spokój jego umysłu. Księżyc reprezentuje emocje, umysł i matkę. Ogólnie rzecz biorąc, nasze relacje z matką wskazują na rodzaj karmy, jaką wnieśliśmy do swojego życia odnośnie położenia Księżyca w horoskopie człowieka. Innymi słowy, gdy czyjeś relacje z matką są piękne i pełne błogości — oznacza to, że posiada on bardzo dobry zapas karmy, jeśli chodzi o jego położenie Księżyca. Wszelkie trudności w relacjach z matką, które większość z nas posiada, wskazują na pewne problemy karmiczne, które przynieśliśmy ze sobą do tego życia. Oznacza to też, że na pewno w swoim życiu będziemy się borykali z pewnymi trudnościami, które powinniśmy w tym życiu przerobić i wyprostować. Jedną z najważniejszych lekcji, przerabianej na naszych warsztatach joga-śakti jest nauka pokonywania trudności w relacjach z matką i harmonizacja tych relacji.

Muszę zaznaczyć, że większość konsultacji astrologicznych, które przeprowadzam i większość kobiet, które spotykam, mają określone problemy w relacjach z ich matkami. Mówię to z całym przekonaniem: przyrzeknijcie sobie, że musicie zharmonizować i uzdrowić tę karmę właśnie teraz. W celu przekonania kogoś do tego zadania zawsze podaję jeden z najprostszych argumentów: czy rzeczywiście chcecie, aby w przyszłych wcieleniach ten sam rodzaj energii również was prześladował? Lepiej skończyć z tym teraz. Rozumiemy, jak wielkim tytanicznym wysiłkiem jest sztuka wychowywania dzieci dopiero wtedy, gdy sami zostajemy rodzicami. Jest to praca, gdzie nie ma jasno określonych zasad działania. Często można zauważyć, że nawet gdy w rodzinie jest dwójka dzieci, to te dzieci nigdy nie są sobie identyczne, jednak dlaczego chcemy obwiniać o to matkę? Każdy posiada swoją indywidualną karmę. Matka również posiada swój własny zapas karmy. Zazwyczaj, gdy człowiek rodzi się w okresie Rahu albo Ketu wskazuje to na pewne trudności podczas porodu i trudną karmę matki. Często powtarzam, że do piętnastego albo osiemnastego roku życia nie jesteśmy w stanie wziąć rzeczy w swoje ręce: jesteśmy zależni od rodziny, która dba o nasz finansowy i emocjonalny dobrobyt i nie do końca wiemy, co na nas czeka w świecie zewnętrznym. To nasza rodzina odpowiada za wszelkie sytuacje w takim stopniu, na ile pozwala im ich karma i rzeczywiście czasami mogą się w tym mylić. Jednak będąc dzisiaj ludźmi dorosłymi, proszę mi odpowiedzieć na pytanie, kto teraz ma rzeczy pod kontrolą? Wy i ja. Czyli musimy się nauczyć sztuki przebaczenia i „odpuszczania” rzeczy. Jest to jedyny sposób na uzdrowienie tego rodzaju karmy. Nie ma potrzeby przeciągać i rozgrzebywać tych spraw – co się wydarzyło, gdy miałem 5 lub 10 lat – bo dzisiaj, w wieku 55 lat ponoszę całkowitą odpowiedzialność za swoje życie.

Jednym z potężnych sposobów na wyczyszczenie tego rodzaju karmy jest podarowanie matce kwitnącej rośliny, przekazanie jej rośliny z rąk do rąk. Jest to ważne, gdyż rośliny potrafią absorbować naszą karmę. Natura jest zadziwiająca, pomaga nam w wyczyszczaniu naszej karmy. Nie musimy nawet używać naszego umysłu ani intelektu, możemy poprosić przyrodę o pomoc w wykonaniu tego zadania. Zawsze podkreślam w swoich lekcjach i wykładach, że Matka Natura i Matka Ziemia są najwyższymi formami Śakti, najwyższymi formami energii. Jednym ze sposobów uczczenia energii Księżyca jest ofiarowanie odrobiny ryżu i mleka nurtowi wody w poniedziałek. W taki sposób woda nas uzdrawia, bo płynie i niczego nie zatrzymuje w sobie. Podczas jednego z moich warsztatów uczę medytacji nad nurtem wody, wtedy my sami stajemy się rzeką i płyniemy z wodą pełną błogości. Nie można walczyć z rzeką, opadniecie z sił gdy próbujecie płynąć wbrew nurtowi. A więc płyniecie zgodnie z nurtem rzeki, z nurtem tej boskiej rzeki. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach ludzie są tak przyzwyczajeni do odczuwania trudności, do agresji, do walki, podczas której mogą przejawiać samych siebie…Księżyc zawiera w sobie element wody, która jest czystą somą. A my zanieczyszczamy tę wodę. Nie jest to problemem przyrody, jest to kwestia naszej odpowiedzialności. Gdy podczas naszych warsztatów przeprowadzamy rytuały składania czci dla Matki Ganges, to zawsze podążamy do samego źródła rzeki. W wieku 55 lat ze smutkiem zauważam, jak bardzo zmieniła się ta rzeka.

Księżyc, Soma jest tym, co odpowiada za błogość i harmonię w naszym życiu oraz za najwyższy czakram Sahasrara, który jest czakramem tysiąca płatków. Wszystkie czakramy posiadają formę lotosów. Muszę was trochę rozczarować. Każdy, kto pracuje z czakramami, często mówi: „Moje czakramy są otwarte”, jednak w 99% przypadków nasze lotusy są skierowane do dołu i pozostają zamknięte. Tylko wtedy, gdy prana jest harmonijna, energia Suszumny jest w stanie wznosić się do góry. Jest to tak naprawdę nauka magiczna. Księżyc to Sahasrara i podczas medytacji możecie poczuć, jak wasze płatki lotosu leciutko się otwierają. Wracając do fizycznego aspektu Księżyca, to reprezentuje on matkę, emocje i podróże, jak również dom, umysł, wodę i krew. Osoby ze słabym położeniem Księżyca mogą zauważyć, że piją mało wody. Mocno porażony Księżyc wskazuje na to, że człowiek po prostu nie pije wystarczającą ilość wody. Księżyc jest wodą, reprezentuje rzeczywistość wodną. Dlatego też powiedziałam wczoraj, że dobry astrolog powinien rozumieć naturę planet. Gdy rozumiecie naturę Księżyca, zaczynacie rozumieć, w jaki sposób Księżyc wpływa na określone położenie rzeczy w karcie natalnej człowieka. Nie ma tu specjalnej techniki, jest to boska łaska. Gdy składacie hołd, wyrażając swój szacunek Księżycowi, jest on w stanie udzielić wam boskiej łaski zrozumienia tych rzeczy.

Słabe położenie Księżyca wcale nie oznacza, że nie ma tam Światła. Światło jest zawsze, jest nim sama natura księżyca, ale światło może być przyćmione. Ktokolwiek, kto się zajmuje śakti sadhaną, dobrze zdaje sobie sprawę, że czas zaćmienia Księżyca jest najlepszym czasem na otrzymanie sidhi (pewnych boskich zdolności nadprzyrodzonych). Czyli słabe położenie Ksieżyca w naszej karcie natalnej w rzeczywistości wskazuje na te aspekty naszego życia, nad którymi powinniśmy więcej pracować, uzdrowić je, odpuścić i przywołać pewną mądrość do naszego życia, aby to przerobić. Zwyczajny astrolog wedyjski (jyotish), widząc księżyc w słabym położeniu, może powiedzieć do nas: masz problemy mentalne albo emocjonalne, „bla bla bla” i tyle. Jednak nie potrafi on zmieniać światła księżyca, co oznacza, że właśnie nad tymi aspektami swojego życia musicie pracować bardziej niż nad czymkolwiek innym w swoim życiu. Światło Księżyca i jego siła pozostają ukryte, a więc waszym zadaniem karmicznym jest znalezienie tego problemu i wyciągnięcie go na powierzchnię. Słabe położenie Księżyca wskazuje na: mentalny niepokój, niemożliwość relaksu i odpoczynku. Wydaje mi się, że większość kobiet ma z tym problem. Jednak dlaczego kobiety są bardziej niespokojne od mężczyzn? Dzieje się tak dlatego, że w łonie kobiety są pewne ukryte wody. W jakim miejscu swojego ciała kobiety odczuwają gniew i inne trudne emocje? Nie w głowie albo w klatce piersiowej, ale w swoim łonie, bo tam właśnie jest siedlisko energii Księżyca. Z tego też powodu kobiety są bardziej podatne na odczuwanie bólu. Wewnętrzna natura kobiet wyznacza położenie Księżyca właśnie w tym miejscu. A więc, musimy to uzdrowić, oczyścić, pójść dalej. Wspominałam o tym już wcześniej, gdy wracacie do domu z kwiatami, musicie wziąć piękny wazon, napełnić go wodą i gdzieś odstawić. Tylko wtedy kwiaty zgodzą się na to, aby kwitnąć. W podobny sposób sprawy mają się z ludzkim ciałem i z kobietą — musimy stworzyć to i tamto, aby nasza wewnętrzna świątynia się otworzyła. Oznacza to, że nie będziecie w stanie mnie szanować, zanim nie nauczę się szacunku do samej siebie i do swojej natury.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ to, co zrobiłam ze sobą, wykonana przeze mnie praca stwarza świętość. Oczy takich mądrych kobiet (rishi) promieniują światłem. To promieniowanie jest właśnie promieniowaniem energii Księżyca. Każdy zna, że zmniejszający się bądź rosnący Księżyc ma korzystny lub mniej korzystny wpływ. Są to czasy przyjazne na wykonywanie określonych śakti-sadhana, rytuałów. W większości tradycji duchowych, które są raczej nastawione na męski element odpychano element kobiecy na bok, odsuwano energię śakti. Działo się tak, dlatego że po prostu nie umiano z nią pracować. Śakti-tantra jest jedyną nauką w całym świecie hinduistycznej dharmy, która pokazuje w jaki sposób można pracować ze światłem boskiej kobiecości. W każdej religii istnieją pewne elementy boskiej kobiecości, ale te elementy pozostają stłamszone. Spokój oraz harmonia na świecie nastąpi jedynie wtedy, gdy będziemy znowu odnosili się z odpowiednią dozą szacunku do kobiet i do elementu boskiej kobiecości na świecie. Oznacza to, że do kobiety powinno się odnosić jak do królewny albo do królowej. Kobiety powinny też umieć nosić koronę, w tym jest klucz. Jeśli kobiety nie są w stanie nosić tę boską łaskę i energię w sobie, to w jaki sposób możemy oczekiwać szacunku ze strony mężczyzn? Zamiast tego, żeby nosić w sobie tę shakti, tę energię i spokój, kobiety stały się agresywne, niespokojne, prowadzą wojnę same ze sobą. Gdy jestem zła i niespokojna, moje ciało również jest takie i wtedy moja korona spada.

Dharmą/obowiązkiem kobiety jest utrzymywanie tej korony na głowie. Wtedy, gdy poruszasz się, jak królowa, każdy musi na ciebie spojrzeć, każdy się obraca. Jest to dosyć proste, ale nie ma nikogo, kto by nam te rzeczy wytłumaczył. Więc trochę rozpoznajemy rzeczy po omacku, upadamy, zbaczamy, nie mamy nikogo, kto mógłby nam pokazać śakti-sadhana. Tylko taka osoba, która jest utwierdzona w praktyce duchowej i osiągnęła pewien poziom rozwoju w tej śakti-sadhana, tylko taka osoba, kto utrzymuje w tym równowagę, potrafi nas poprowadzić, czegoś nas nauczyć. Dlatego właśnie wpływ Księżyca jest niezmiernie ważny. Dlatego też w Indiach podczas wykonywania kart natalnych przed zamążpójściem kogoś zawsze się analizuje położenie Księżyca oraz czwarty dom. W Indiach zawsze się patrzy na to, jaka jest czyjaś matka; wiadomym faktem jest, że z czasem stajemy się dokładnie tacy, jak nasza matka.

Czyli podkreślam to raz jeszcze: po powrocie do domu musimy uzdrowić relacje z naszą matką. Bo Księżyc jest najważniejszym elementem naszego umysłu, oznacza to, że kontroluje on nasze emocje, nasz światopogląd, nasze ciało, odczuwanie boskiej łaski, naszą wrażliwość i sferę seksualną.

Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Leave a Comment