Na czym polega pełnowartościowy odpoczynek?

Każdy wie, że odpoczynek jest niezmiernie istotny. Jednak nie każdy wie, na czym polega pełnowartościowy odpoczynek – co więcej niektórzy nawet nie zastanawiają się nad tym, że niemożliwością jest bycie człowiekiem szczęśliwym i zdrowym bez pełnowartościowego odpoczynku. Regularny odpoczynek i relaks jest właśnie tym, co jest niezbędne dla naszego ciała i psychiki. Gdy ktoś uważa, że brakuje mu czasu na odpoczynek, to niedługo będzie on musiał poświęcić swój drogocenny czas na wizyty u lekarzy.

1. Codziennie odpoczywaj po trosze. Oprócz snu jest też niezmiernie istotnym znalezienie czasu w ciągu dnia dla niezbędnego odpoczynku oraz relaksacji. Badacze amerykańscy udowodnili, że gdy człowiek odpoczywa 10-15 minut co godzinę oraz znajduje około godziny dla odpoczynku po obiedzie, jest on znacznie bardziej wydajny w pracy oraz cieszy się lepszym zdrowiem.

2. Nie unikaj dni wolnych. Współczesne społeczeństwo wymaga od nas ciężkiej pracy w ciągu tygodnia; wymaga się od nas pełnego oddania się pracy. Dochodzi do niepotrzebnego, ogólnie rzecz biorąc, zamieszania. Dlatego tak ważnym jest znalezienie czasu, podczas którego można całkowicie wyłączyć się z trybu pracowniczego, spędzić czas z rodziną, dziećmi, spojrzeć na siebie oraz na swoje życie z innej strony. W ten sposób należy odpoczywać raz w tygodniu. W astrologii indyjskiej sobota jest dniem Saturna, jest to dzień odpoczynku oraz izolacji od wszelkiego zamieszania. Stary Testament oraz judaizm również zalecają odpoczywanie raz w tygodniu, co sobota.

3. Wyjeżdżaj na urlop. Co najmniej 25-40 dni w roku powinniśmy poświęcać na urlop. Najlepiej odpoczywać w miejscu, które jest z dala od naszego domu, przyczynia się to zmiany energetyki. Pełnowartościowy odpoczynek w mieście, gdzie przez cały czas pracujemy w napięciu, jest trudny, chociażby dlatego, że nie możemy całkowicie odwrócić swojej uwagi od rutynowych czynności. Oczywiście, należy brać pod uwagę klimat miejsca, do którego się wybieracie. Można polecić Izrael oraz Indie dla odpoczynku. W tych krajach istnieją miejsca dla aktywnego odpoczynku, gdzie można skorzystać również z medycznych technik oczyszczania ciała, nie wspominając już o miejscach świętych, gdzie dusza również może wypocząć. Jednak do tych krajów najlepiej jest jechać na wiosnę lub na jesieni, gdy nie jest zbyt upalnie. Niezmiernie istotnym jest też odpoczynek na przyrodzie, dlatego że w mieście ani nasze ciało fizyczne, ani nasza dusza nie potrafi się całkowicie rozluźnić. Nowe wrażenia są niezmiernie ważne. Jeśli poznajecie nową kulturę, to można dobrze odpocząć nawet w mieście. Chodzi o to, że w chwili, gdy człowiek jak gąbka przesiąka czymś nowym, jego systemy otwierają się, staje się on bardziej wrażliwy, ale niemniej jednak otrzymywanie nowych wrażeń, znajdując się na łonie natury, jest znacznie lepsze. Proszę pamiętać, że dla adaptacji do obcych warunków klimatycznych na ogół potrzeba od trzech do siedmiu dni.

4. Odpoczywajcie z ludźmi wartościowymi. Oprócz miejsca oraz rodzaju odpoczynku bardzo ważnym jest to, z kim odpoczywamy. Najlepszy scenariusz jest wtedy, gdy ci ludzie inspirują nas, są źródłem pozytywnych emocji. Mędrzec starożytności powiadał: nie bywajcie w miejscach, gdzie was nie kochają. Dobra, przyjazna atmosfera podczas odpoczynku jest niezmiernie ważna.

5. Dbajcie o odpowiednie odżywianie. Podczas urlopu najlepiej spożywać minimalne ilości alkoholu, nikotyny, kawy oraz mięsa, a najlepiej jest całkowicie wyrzec się tych produktów. Napełnijcie swoje ciało i ducha nową energią na rok do przodu. Proszę pamiętać o tym, że spożywając szkodliwe jedzenie, na odwrót zabieracie organizmowi jego siły. Jest jeszcze jeden aspekt, na który nie zawsze zwraca się należną uwagę: od czasu do czasu nasze ciało potrzebuje postu, bo przecież organy trawienne powinny od czasu do czasu korzystać z odpoczynku. Najlepszym dniem dla postu jest 11 doba księżycowa (ekadaśi). Istnieją ludzie, którzy w ciągu całego roku odżywiają się poprawnie, raz na zawsze podjęli się określonej dyscypliny i się jej trzymają. Oczywiście, jeśli taki człowiek trochę popuści podczas urlopu, to nic strasznego się nie stanie.

Dlaczego przestrzeganie właściwego odżywiania się jest takie ważne? Podczas odpoczynku nasze ciało eteryczne “otwiera się” i jeśli w czasie odpoczynku pijecie alkohol albo spożywacie jedzenie ciężkie, to może to cały odpoczynek sprowadzić do zera. Oczywiście można trochę się rozluźnić, utrzymywanie samego siebie przez cały czas w ryzach nie jest konieczne. Zdrowe odżywianie się wcale nie oznacza spożywanie niesmacznego jedzenia. Czyż świeże owoce i warzywa nie są przepysznym jedzeniem? Nasze ciało bardzo się męczy w ciągu roku, dlatego niezbędnym jest danie mu odpoczynku. Jeśli chcecie rzucić picie albo zmniejszyć spożywanie alkoholu, należy chociażby na jakiś czas wyrzec się spożywania mięsa. Mięso stymuluje w nas agresję, dlatego, aby ją w jakikolwiek sposób zmiękczyć, człowieka intuicyjnie “ciągnie” do alkoholu, gdyż alkohol pomaga na jakiś czas wyzbyć się napięcia. Proszę tylko wyobrazić sobie, w jaki sposób zabija się zwierzęta oraz jaką energetyką jest przesiąknięte mięso. Energia rozkładu razem z trupim jadem jest przekazywana człowiekowi. Niektórzy twierdzą, że bez alkoholu nie potrafią się wcale rozluźnić. W rzeczywistości alkohol tylko pogarsza problem, a efekt, który daje, jest bardzo krótkotrwały.

6. Spędzaj więcej czasu w słońcu. Słońce – jest głównym źródłem energii, daje ono pranę – główną siłę napędową Wszechświata. Proszę jednak pamiętać, że przebywanie w słońcu pomiędzy 11.30 rano i 16.30 po południu jest szkodliwe, najlepsze są poranne bądź wieczorne promienie słońca. Staraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

7. Pij więcej wody. Powinniśmy wypijać minimalnie 2 litry dziennie. Mowa jest tylko i wyłącznie o wodzie, nie włączając w to herbaty oraz innych napoi. Jeśli w ciągu dnia pijecie dużo szkodliwych oraz obezwładniających napoi (takich jak: kawa, czarna herbata, piwo, napoje gazowane, alkohol), to należy pić jeszcze więcej wody.

8. Wybierz korzystne miejsca dla odpoczynku. Odpoczynek obok morza oraz zbiorników wodnych bardzo pożytecznie wpływa na dorosłych, a zwłaszcza na dzieci. Podczas pierwszych lat życia dzieci znajdują się pod wpływem Księżyca, a Księżyc odpowiada za płyny. Nasza psychika oraz świadomość są formowane we wczesnym dzieciństwie, a woda bardzo uspakaja. Góry, gdzie są wodospady oraz jeziora również są dobrym wyborem. Każde miejsce na łonie przyrody jest dobre, oprócz pustyni. Tam dobra energetyka jest obecna tylko podczas wczesnej wiosny, gdy wszystko kwitnie. W pozostałym okresie znajdowanie się na pustyni jest niezbyt korzystne: rozpalona pustynia zabiera naszą energię. Poza tym niekorzystne są bardzo zimne, pustynne miejsca, gdzie mocno wieje. Wielkie miasta, w których jest dużo negatywnej energii, nie są dobrym miejscem na wypoczynek.

9. Odpoczywaj nie tylko całym ciałem, lecz również duszą. Wartościowy odpoczynek zakłada relaks dla naszego ciała, umysłu oraz ducha. To, co ludzie zazwyczaj mają na myśli, gdy chodzi im o odpoczynek, odnosi się do poziomu fizycznego. To prawda, że człowiek potrzebuje się wyspać i zmniejszyć poziom swojej aktywności, żeby się fizycznie odprężyć, ale niemniej ważne są też inne momenty. Dla przykładu, odpoczynek dla umysłu zakłada umiejętność “wyłączenia się” z pracy. Jest to szczególnie ważne dla ludzi, których działalność jest twórcza. Świeże pomysły pojawiają się tylko podczas odpoczynku, kiedy udaje się nam odizolować od rutyny. Tę zasadę potwierdzają też psychologowie, którzy od dawna zauważyli, że szczęśliwe natchnienia, które pomagają ludziom w jakikolwiek sposób polepszyć ich karierę oraz rozwiązać trudne zadania nawiedzają nas właśnie wtedy, gdy człowiek odpoczywa, najlepiej na łonie natury. W krajach zachodnich nawet wprowadzono taką zasadę, że się organizuje więcej wyjazdów integracyjnych poza miasto.

Oczywiście, że najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na odpoczynek dla umysłu jest medytacja. Najprostszym sposobem na nauczenie się medytacji to koncentracja na swoim oddechu. Bardzo szybko uspokaja to ducha oraz harmonizuje organy oddychania człowieka. Proszę się postarać oddychać tak wolno, jak to tylko możliwe. Im powolniej człowiek oddycha, tym dłużej żyje.

Najlepszym odpoczynkiem dla duszy jest czytanie dobrych książek, odwiedzanie świątyń, modlitwa, obcowanie z mądrymi i przyjemnymi ludźmi.

Według moich obserwacji jedną z głównych przyczyn rozwodów oraz wczesnych zgonów jest to, że człowiek nawet podczas urlopu nie może zapomnieć o swoich problemach. Zazwyczaj to właśnie ludzie tkwiący na platformie mentalnej z trudem potrafią się wyłączyć ze swoich kłopotów. Takiemu człowiekowi można dać następującą poradę: przede wszystkim należy zrozumieć jak ważnym jest “odrywanie się od pracy”. Należy po prostu na poziomie intelektu zrozumieć niebezpieczeństwa takiego podejścia do pracy, później proszę wyznaczyć sobie cel. Najlepszym sposobem na odpoczynek jest odłączenie komórki, niesprawdzanie poczty, nieoglądanie telewizora. Ostatnimi czasy ludziom jest bardzo trudno wypocząć, dlatego że jesteśmy omotani przez Internet oraz telefony komórkowe. Człowieka można dosięgnąć w każdym punkcie globu. Bardzo ważnym jest też odłączanie się od telewizora, bo przecież wiadomości, które są tam przekazywane, bardzo rzadko są pozytywnie naładowane. Polityka, kryzys, akty terrorystyczne – o jakim odpoczynku mówimy? Najlepiej jest jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury i nawet nie poruszać tematy negatywne podczas rozmów. Komuś może się wydać, że taki odpoczynek jest stratą czasu, ale w rzeczywistości już dawno udowodniono, że wszystkie ważne odkrycia oraz świeże pomysły pojawiają się wtedy, gdy człowiek jest maksymalnie rozluźniony.

Istnieją cztery rodzaje odpoczynku, które pomogą nam uzupełnić swoje siły:

  • Odpoczynek na przyrodzie. Mówi się, że Bóg stworzył wieś, a diabeł – miasto. Na przyrodzie możemy uzupełnić swoje zapasy pozytywnej energii. Najlepiej jest wyjechać do lasu, w góry.
  • Odpoczynek związany z wyjazdami do miejsc świętych (pielgrzymka). W tym wypadku odpoczywa nasze ciało, umysł oraz dusza; naładowujemy się energią duchową.
  • Turystyka zdrowotna. Podczas lata mamy możliwość oczyszczenia organizmu, zimą zaś poruszamy się mniej, spożywamy znacznie więcej produktów konserwowych. Wiosną oraz podczas lata bardzo ważnym jest spożywanie więcej owoców, warzyw, picie świeżo wyciśniętych soków. Wskazanym jest przejście kursu oczyszczenia organizmu w celu wyzbycia się toksyn, które się uzbierały w ciągu roku. Można to zrobić w klinice bądź samodzielnie. Istnieją kliniki ajurwedyczne, możliwości odpoczynku obok źródeł siarkowodorowych, przeróżnego rodzaju SPA itd. Istnieje wiele książek, które opowiadają o tym, w jaki sposób można samodzielnie przeprowadzić oczyszczanie organizmu.
  • Odpoczynek aktywny. Dla przykładu jest to turystyka, wyprawa kajakowa, spacery na rowerach, narty górskie itd.

 

Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Leave a Comment