Mądry wystrój domu

Wywiad z Asya Migdal

Chcielibyśmy przedstawić Państwu niesamowitą osobę, jak również pewne informacje, które mogą pomóc Państwu w drodze do szczęścia i zdrowia. Leana (Asya) Migdal ukończyła szkołę w Tallinnie, a następnie Uniwersytet Techniczny w Sankt Petersburgu. Przez dłuższy czas pracowała jako dyrektor wykonawczy w dużej fabryce szycia. Asya przez całe życie interesowała się projektowaniem: zarówno przestrzeni, jak i ubrań. Świetnie posługuje się językiem rosyjskim, angielskim i hebrajskim. Prawie bez akcentu mówi po estońsku. Obecnie zgłębia język francuski.

Siedem lat temu zaczęła się zastanawiać czy dobrze robi poświęcając swoje życie na poprawę funkcjonowania stacji auto-telefonicznych? I zrozumiała, że jej praca nie jest tym, co chciałaby robić, nie zważając na dobre wynagrodzenie i ułożone życie osobiste. Już wtedy czytała książki o tematyce duchowej i ezoterycznej. W pewnym momencie szczerze pomodliła się do Boga: “Chcę wnosić dobro w życie innych ludzi, chcę poznać prawdę”. Po pewnym czasie jej marzenia zaczęły się spełniać: otrzymała list od pracodawcy, który informował ją o zwolnieniu. Jej zdumieni koledzy nie mogli zrozumieć jej radości, ale Asya poczuła jak dzięki temu nagle znalazło się dużo wolnego czasu, który mogła poświęcić na samodoskonalenie! Akurat w tym czasie jej przyjaciel poinformował ją, że niejaki Rami Bleckt prowadzi pewne kursy. Intuicyjnie poczuła, że musi na to pójść. I poszła. Pomyślnie ukończyła wszystkie poziomy Psychologii Wschodniej, starożytnej astrologii indyjskiej, jak również Akademię Vastu w Londynie. W ostatnich latach uczy innych w tych dziedzinach wiedzy, organizowała seminaria w wielu miastach w Rosji, Izraelu, Kazachstanie, krajach bałtyckich itp. Ma wielu uczniów, z których ponad 200 osiągnęło poziom certyfikowanego mistrza.

Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś pożytecznego dla siebie w wywiadzie z Asyą Migdal.

Droga Asya, przede wszystkim poproszę o wyjaśnienie, czym jest Vastu?

Vastu  – to starożytna indyjska nauka o tym, jak zorganizować swoją przestrzeń życiową w sposób harmonijny i właściwy. “Vastu” tłumaczone z sanskrytu oznacza “przyroda”- czyli to, co nas otacza. Jak wiemy, w przyrodzie zauważamy materię namacalną, inaczej mówiąc jest to wszystko to, co można zobaczyć, dotknąć, usłyszeć. Jest też inna materia, znacznie mniej rzucająca się w oczy – mowa o wszelkiego rodzaju polach: magnetycznym, elektronicznym, jak również o promieniowaniu. Tak więc nauka o Vastu nie tylko wyjaśnia wpływy takich ukrytych energii w przyrodzie na nasze życie codzienne, jak również daje konkretne porady dotyczące ulepszenia tła energetycznego naszego domostwa.

Dlaczego każdy wie, czym jest Feng Shui i prawie nikt nie wie – albo nie słyszał niczego – czym jest Vastu?

Feng Shui (pierwotnie oparty na wiedzy zaczerpniętej z Vastu) jest dosyć znany obecnie tylko dlatego, że na początku XX wieku doszło do masowej emigracji wielu Chińczyków, który znali się na Feng Shui. Zostali oni zmuszeni do opuszczenia kraju z powodu problemów politycznych. Masowo osiedlili się na całym świecie. Wielu chińskich specjalistów emigrowało na zachód, gdzie zaczęli praktykować Feng Shui. Ludzie Zachodu wiedzieli, że technika ta działa i również zainteresowali się tą wiedzą. Z kolei indyjscy mistrzowie nigdy nie musieli uciekać z Indii. O Vastu poza granicami Indii wiedziało niewiele ludzi. Zgodnie z przepowiedniami zawartymi w Wedach świat zachodni pod koniec XX wieku wreszcie uzyskał dostęp do wiedzy wedyjskiej. I rzeczywiście, w ciągu ostatnich 30 lat, coraz więcej osób zaczęło studiować dziedzictwo starożytnej Kultury indyjskiej, w tym Vastu. Często jestem pytana, jaka jest różnica między Vastu i Feng Shui. Można to przedstawić na zasadzie metafory: oto istnieją dwa słowniki: “słownik oksfordzki” i “rozmówki”. Informacje w obu słownikach będą poprawne – ale informacje zawarte w “słowniku oksfordzkim” będą znacznie pełniejsze. 

Vastu wywodzi się z Ved. W ciągu ostatnich 2000 lat wiedza starożytnej Indii uległa zniszczeniom. Czy ogromną wiedzę Vastu rzeczywiście udało się odtworzyć? Kto się tym zajmuje na świecie?

Jednym z podstawowych aksjomatów nauki wedyjskiej jest zasada Parampara. Oznacza ona, że wiedza nie może być przekazywana za pomocą książek, gazet i innych środków. System Parampara oznacza, że wiedza jest przekazywana od nauczyciela do ucznia w ustnej, osobistej formie komunikacji. W ten sposób nauki wedyjskie zostały zachowane w Indiach przez tysiące lat; nie zostały one utracone, tylko pozostawały własnością wybranej grupy ludzi. Mój nauczyciel, który założył Londyńską Akademię Vastu, studiował tę naukę w Indiach z oświeconymi mistrzami. Nauczyłam się wiele od niego i śmiem twierdzić, że czerpię wiedzę prawie ze źródła.

Z tego, co się orientuję początkowo Vastu było nastawione na planowanie budowy wolnostojących domów mieszkalnych. Co mają robić ludzie mieszkający w blokach? Na ile mogą oni skorzystać z wiedzy Vastu, jeśli załóżmy okna ich mieszkania są rozmieszcznoe tylko na północy i wschodzie?

Tak, rzeczywiście, znacznie łatwiej jest zbudować dom, który od samego początku jest zgodny z zasadami Vastu. W naszych czasach, niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić. Ale Vastu proponuje również rozwiązania dla już wybudowanych domów i mieszkań. Mogą i powinny być one leczone i ulepszane. Aby to zrobić, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad Natury. Należy wiedzieć, z której strony dochodzi do przepływu pozytywnej energii, i powinno się to maksymalnie wzmacniać w każdy możliwy sposób. Z kolei negatywną energię powinno się blokować tak, jak to możliwe. Źródłem całej energii w układzie słonecznym jest słońce, jest to aksjomat, ponieważ jego promienie ogrzewają ziemię.Są one źródłem energii, odparowują wodę z powierzchni oceanów, zamieniają ją później w deszcz, które karmią Ziemię i dzięki temu mamy jedzenie. Poranne promienie słońca są najbardziej dla nas korzystne, powinny one przenikać do domu bez przeszkód, aby mogły wejść do mieszkania i nasycić nasz dom energią na cały dzień. Te same promienie słoneczne wieczorem niosą już ładunek ujemny, więc należy ograniczać promienie słoneczne w domu w godzinach wieczornych. Aby to zrobić, wystarczy założyć rolety na oknach rozmieszczonych na zachodniej i południowej stronie domu.  

Ponadto ciężkie przedmioty blokują przepływ energii, więc dobrze jest umieszczać najcięższe meble w południowych, zachodnich i południowo-zachodnich częściach mieszkania. Sektory północne i północno-wschodnie należy zostawić tak bardzo otwarte, jak możliwe. Takich zmian można dokonać w każdym mieszkaniu, nawet jeśli jest ono zbudowane całkiem niewłaściwie z punktu widzenia Vastu. 

Wielu wierzy, że harmonia w ich życiu to przede wszystkim dobra komunikacja w pracy i w domu; uważają oni, że określone praktyki duchowe i spędzanie czasu na łonie natury całkowicie im wystarcza. Wychodzą z założenia, że znalezienie odpowiedniego miejsca dla ciężkiej szafy w domu lub lokalizacja sypialni jest mniej ważna, często mówią: “byle było czysto”…

Oczywiście, dobra i harmonijna komunikacja jest rzeczą wspaniałą. I zgodzę się, że czystość jest równie ważna, bo jedną z podstawowych zasad Vastu jest utrzymanie doskonałej czystości w domu. Jednak samo to często nie wystarczy. W tym przypadku mówię o prawach natury, które mogą być niewidoczne dla oka, jednak nieznajomość prawa nie neguje naszej odpowiedzialności za łamanie zasad. Czy tego chcemy, czy nie, przez cały czas oddziaływują na nas określone siły i energie, których nie jesteśmy w stanie zmierzyć. Lepiej jest brać pod uwagę ich istnienie, niż udawać, że nie istnieją.

Wszyscy dbamy o zdrowie naszych ciał, wiemy, co jest dla naszego ciała dobre, a co nie. Jednak, czy wiemy, gdzie nasze ciało się zaczyna, a gdzie kończy? Przecież oprócz widocznego, fizycznego ciała istnieje również kilka innych, energetycznych ciał człowieka. Jedno z nich powszechnie nazywamy “aurą człowieka”. Ciało jest domem duszy. A dom, w którym mieszkamy jest mieszkaniem dla naszego ciała. Stan energetyczny całego domu wpływa bezpośrednio na pole energetyczne osoby, która w nim przebywa. Wszystko w przestrzeni jest nierozerwalnie związane ze sobą nawzajem. W związku z tym lokalizacja  – dla przykładu – ciężkiej szafy może mieć wpływ na nasze zdrowie fizyczne. 

W jaki sposób bierzesz pod uwagę indywidualne cechy klienta, takie jak jego charakter lub gust udzielając mu określonych rad odnośnie układu domu? Czy istnieją jakieś standardowe zasady, które pasują dla wszystkich?

Istnieją standardowe zasady dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich charakteru, wieku i stanu zdrowia. Ale są też indywidualne cechy, które powinny być brane pod uwagę. O takich cechach mistrz Vastu dowie się analizując kartę natalną (horoskop osobisty) właściciela mieszkania. Zazwyczaj w domu mieszka kilka osób i dla każdego z nich należy stworzyć komfortową dla niego atmosferę.

Czy pomieszczenia mieszkalne o podobnej funkcji (na przykład sypialnie), mogą się od siebie mocno różnić odnośnie lokalizacji jego elementów (takich jak stół, łóżko)? Dla przykładu, zdarza się, że nastolatek chce zorganizować własną sypialnię w swoim własnym stylu. Czy jednak każda sypialnia powinna być dostosowana do sztywnego układu ?

Kolorystyka jest ogromnym tematem, wydaje mi się że nie będziemy w stanie w pełni opowiedzieć o tym tutaj, w ramach tego wywiadu. Najważniejszym w tym przypadku jest to, że każdy sektor mieszkania  zawiera w sobie elementy Ziemi: element wody, powietrza, ognia, ziemi i eteru. Dla każdego podstawowego elementu pasuje inny kierunek róży wiatrów, na przykład, woda powinna znajdować się w północno-wschodniej części mieszkania, a ogień – w części południowo-wschodniej. Pierwszym krokiem w harmonizacji mieszkania jest właśnie zrównoważenie pięciu elementów. Aby to zrobić, konieczne jest trzymanie jakiegoś naczynia z wodą – może to być akwarium albo wazon z żywymi kwiatami w północno-wschodnim punkcie mieszkania. W żadnym wypadku nie powinno się trzymać wody w południowo-zachodniej części mieszkania, prowadzi to do ogólnego obniżenia poziomu energii, a co najważniejsze, bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. W południowo-wschodniej części należy umieścić świeczkę lub lampę, co symbolizuje oryginalny element ognia.

W północno-zachodniej części pomieszczenia powinien być odczuwalny przepływ powietrza, jest to idealne miejsce dla umieszczenia klimatyzacji albo wentylatora. Najcięższe obiekty/meble powinny znajdować się w południowo – zachodniej części mieszkania. Pomoże to w blokowaniu negatywnego przepływu energii.

Innym bardzo ważnym zaleceniem jest wskazówka, aby spać w dowolnym kierunku oprócz północy i kierunku północny -wschód. Wszyscy jesteśmy narażeni na wpływ niezliczonych energii i pól – jest to energia słoneczna, wpływ pola magnetycznego Ziemi, wpływ pola grawitacyjnego księżyca, burze magnetyczne na słońcu i wiele innych czynników. Można śmiało twierdzić, że zarówno cała planeta, jak i ludzkie ciało wyróżniają się takimi cechami jak zwykły magnes. Pole magnetyczne Ziemi przebiega z północy na południe, a ludzkie pole magnetyczne – od stóp do głów.

Tak więc, jeśli ktoś śpi z głową na północ, jego pole magnetyczne jest blokowane przez pole magnetyczne Ziemi. Może to powodować problemy z krążeniem, szybkie bicie serca i ogólne złe samopoczucie. Pamiętacie, jak zachowują się dwa magnesy, przymocowane do siebie północnymi biegunami? Przez cały czas się kręcą i nie mogą długo znajdować się w tej pozycji. A teraz wyobraźcie sobie, co się dzieje z aurą człowieka, który śpi głową na północ – rano będzie ona dosłownie rozdarta na strzępy. Budząc się, taka osoba nie czuje się wypoczęta. Natomiast gdy człowiek śpi odwrotnie, czyli głową na południe, to jego pole magnetyczne będzie prawidłowo oddziaływało z polem magnetycznym Ziemi. Taka osoba poczuje się wesoła i pełna sił po przebudzeniu. 

Nigdy nie należy trzymać śmieci w pobliżu głównego wejścia do mieszkania. Główne wejście uważa się za usta domu, przez które cały dom otrzymuje energię, pranę. Nie powinno tu być żadnych śmieci lub niepotrzebnych rzeczy. Chciałabym tutaj wspomnieć o kilku zaleceniach Vastu, na które należy zwrócić uwagę zarówno przy kupnie domu, jak i wtedy, gdy szukamy mieszkania pod wynajem. 

1. główne wejście do domu i mieszkania nie powinno było ulokowane na południowym zachodzie! Idealna lokalizacja to wschód, północ i północny wschód.

2. toaleta/WC nigdy nie powinna się znajdować się w północno-wschodnim sektorze mieszkania lub w centralnej części mieszkania. Jest to jedna z najbardziej poważnych zasad Vastu, taka lokalizacja toalety prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i finansowych.

3. Wybierz mieszkanie, które ma duże okna na północy, albo na jego wschodniej i północno-wschodniej części. Okna na południe, zachód i południowy zachód powinny być mniejsze lub powinno ich być jak najmniej.  

4. Właściwie umieść łóżko, najlepiej w taki sposób, aby głowa nie była skierowana w kierunku północnym lub północno-wschodnim. Jeśli nie możesz zastosować tej zasady w sypialni, lepiej zrezygnuj z takiego mieszkania jeśli możesz!

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o nauce Vastu? Może istnieją jakieś książki, które zalecasz do przeczytania czytelnikom?

Istnieje pewna bardzo wiarygodna książka w języku angielskim, napisana przez mojego nauczyciela Arthura Smitha, “Vastu  the origin of Feng Shui”. (“Vastu – początek Feng Shui”). 

Czy jest coś, co chciałabyś życzyć naszym czytelnikom?

Przede wszystkim życzę szczęścia, zarówno w aspekcie boskim, jak również w jego bardzo osobistym, ludzkim aspekcie! Mam nadzieję, że wszyscy będą mieli okazję stać się mistrzami swojego przeznaczenia i że szczęście nigdy was nie opuści!

Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Leave a Comment