О pożytku i szkodliwości afirmacji

Witam, szanowny Rami!

Jestem zafascynowana Pana filozofią, zachwycona Pana zasadami, czytam Pana książki. Czytając „Trzy energie” zauważyłam zdanie, które nie mogę zrozumieć. Pisze Pan tam o tym, że w obecnych czasach współczesne społeczeństwo przez cały czas wymaga, aby człowiek znajdował się pod wpływem guny radźas. W tym celu są wykorzystywane przeróżne stymulatory. Gdy mówi Pan o kawie, alkoholu i hazardzie, to całkowicie to rozumiem, jednak wspomniał też Pan o afirmacjach. Dlaczego umieścił Pan je na tej liście? Co złego w tym, że ktoś je powtarza? Będę bardzo wdzięczna jeśli znajdzie Pan czas na odpowiedź na moje pytanie.

Julia

Dziękuję, Julio, za dobre pytanie. Cieszę się, że Pani poważnie podeszła do czytania tej książki, zawarta w niej wiedza jest bardzo ważna.

To zdanie odnośnie afirmacji jest trochę wyrwane z kontekstu. O ile pamiętam, omawialiśmy temat tego, że współczesne społeczeństwo wykorzystuje afirmacje w gunie pasji (radźas) i przytaczaliśmy określone przykłady. Afirmacje mogą być, jak praktycznie wszystko w tym świecie, w trzech gunach, podpadać pod wpływy trzech energii:

  • w gunie ignorancji (tamas) — wtedy, gdy życzymy komukolwiek złego, gdy przeklinamy itd.
  • w gunie pasji (radźas) — gdy mówimy: „jestem silny, mogę to osiągnąć, jestem najlepszy” itd.
  • w gunie dobroci (sattwa) — wtedy, gdy powtarzacie afirmacje przez co najmniej 40 dni. Dla przykładu: „Każdego dnia moje życie staje się coraz to lepsze i lepsze pod każdym względem” albo „Niech wszystkie żywe istoty będą szczęśliwe!”. Albo też modlicie się lub powtarzacie mantry w sposób uważny i skoncentrowany.

Istnieje też poziom transcendentalny — jest to powtarzanie świętych imion boga. Jednak w celu szybkiego osiągnięcia poziomu transcendentalnego należy te się modlić znajdując się w stanie sattwy, błogości. Chodzi o ogólny styl życia w stanie sattwy (dobroci), jak również o sam akt powtarzania mantr czy modlitw z uwagą, w nieustannie pokornym stanie umysłu, bez znieważania.

To pokrótce. Czy to Pani cokolwiek wyjaśnia?

Rami

Jeśli znalazłeś błąd w pisowni, powiadom nas, zaznaczając ten tekst i naciskając Ctrl+Enter.

Leave a Comment